Světelné diody (LED) s sebou přinesly velké změny na trhu světelné techniky. Tato revoluce přivedla na trh i řadu přeprodejců a nekvalitních výrobců i pro světelné zdroje určené pro domácnosti. Jak poznat kvalitní světelný zdroj, který se po několika měsících neporouchá? Absolutní jistotu nelze mít nikdy, ale pravděpodobnost výběru nekvalitní „LED žárovky“ lze snížit pečlivým výběrem.
Čeho si tedy při výběru světelných zdrojů pro domácnosti všímat?
- Na krabičce či na internetu je uvedena většina (co nejvíce) potřebných údajů (viz parametry),
- cena není příliš nízká (LED žárovka za 20 Kč je jako nové auto za 20 000 Kč),
- žárovku prodává důvěryhodný prodejce či je to důvěryhodná dlouholetá značka,
- barevný tón 2 700 K a případně méně (pokud chceme náhradu za obyčejnou žárovku),
- průměrná doba života 10-15 tisíc hodin (méně je málo, více než 25 tisíc bývá již spíše podezřelé),
- počet spínacích cyklů 15-20 tisíc pro běžné prostory, dvojnásobek pro často navštěvované prostory (řada výrobců tento parametr neudává),
- je uveden standardizovaný tvar a velikost světelného zdroje (více viz obvyklé tvary),
- LED žárovka svítí do všech stran a je tedy plnohodnotnou náhradou za obyčejnou žárovku,
- energetická třída F či lepší (energetická třída sama o sobě není znakem kvality, ale na nejvyšší třídu si méně kvalitní výrobci netroufají).
U náhrad za žárovky dbejte, aby LEDka svítila do všech stran. V opačném případě se může změnit osvětlení vaší místnosti. Starší a levnější LED žárovky svítí především jedním směrem (typický „hřib“, viz fotka vpravo), což se hodí především pro osvětlení jednoho místa, do směrové lampy nebo pro méně důležité prostory (garáž, sklep). Výrobci běžně nabízí LEDky, které svítí a vypadají jako klasické žárovky – pouze místo vlákna mají tyčinky se světelnými diodami podobně jako má obyčejná žárovka wolframové vlákno (tento typ je na fotce vlevo).
Aktualizace: prosinec 2021